
Chybí nám porozumnění? S touto otázkou jsem "startovala" den, pak jsem narazila na pár skvělých blogů, článků a přemýšlela jsem jestli psát další blog nebo se věnovat práci. Blog by se mi hodil do "školičky", kterou se rozhodla založit a včera získala další dva skvělé žáčky. Práce na knížce, stále ještě beze jména, taky velmi potřebná. Potřebná jednak z úcty k autorovi, dále mému slibu že "to" přeci udělám a jakémusi smyslu pro povinnosti, který snad už ani nenosí. Tak co dřív? Asi půjdu k holičovi nebo plet zahrádku.
__________________________________________________________________________
Pár článků z oblíbených stránek, mi pomohlo k tomu co udělám, snad i smysl pro plánování času. Plánování času v poslední době však dostává těžké rány, to už není žádné plánování...
Kdybychom pozorně naslouchali lidem, co mají co říci, porozuměli jim, nebylo tolik negativ v našem životě. Kdybychom porozuměli více tápajícím, bezbranným, nebylo by tolik bolesti v životě, ztrát, chyb, exekucí aj. Kdybychom si porozuměli více mezi sebou, jako lidé, byli bychom šťastnější všichni.
Tím že absentuje porozumění, vzniká zvláštní stav, tedy alespoň tak to vidím. Odborníci, vědci, umělci, zpěváci se převážně baví mezi sebou, rozumí si totiž navzájem. Rozumí však jejich slovům ostatní, z jiných "kruhů"? Ostatní skupinky jednají obdobně, rozumí si uvnitř kruhu, tím to končí. Co se vlastně stane? Myšlenky jsou uzavřeny v "kruhu" a neproudí ven. Komunikace vázne, tříštíme se místo sjednocení. Jakmile tomu porozumíme, bude líp.
Mohou být lidé jakoby nikde nezapojení flustrováni? Patrně otázka pro psychologa, sociologa. Přesto jsem si jistá, že ano, stačí se podívat do některých diskusí. V diskuzích se stále NĚCO hledá, volá se po tom. Dále se píše, že by se NĚČO mělo udělat. Přežívá stále zvyk být vedeni, hledá se vedení, opět? Nebo jsou to spíše podněty a první vlaštovky? Ano, vidím to pozitivněji, jsou to náměty, otázky jak TO udělat líp. Lepšíme se, doba zraje, jen se musíme správně ptát, možná víc a víc. Potom ještě něco, naslouchat, hledat TO porozumění.
Proč nehledáme něco nového? Proto, že nechceme opusti staré zvyky. Změna je život. Jaro přineslo tolik nového, denně přicházejí nové a nové zprávy, přesto se díváme zpět, hodnotíme, odsuzujeme. Nebo se TO už mění a provokuje TO k dalším otázkám? Provokují nás třeba kruhy v obilí nebo jiní ...
A jak je to s tím sjednocením? Sama nevím, hledám a přivítala bych Vaši pomoc, poznámku do diskuse pod článek. Jen začněme něco dělat. Jaro je pryč, máme léto, doba dovolených, pak podzim a vánoce přede dveřmi.
____________________________________________________________________
Závěr: opakování z blogu "Sjednoťme se občané "
Hledejme a nalezněme si každý svůj vlastní názor. Jisté však je, že se budeme muset domluvit, domluvit se jako občané jednoho státu. Nemůžeme mít všichni shodné názory, je nás 10,5 mil. lidí, jen cestu budeme míst společnou, žijeme v jednom státě. Co způsobuje rozdělení známe, zvládneme žít spolu? V přímé demokracii toto lze. Současný stav dění je však prostředí otrávené, to víme, otrávené korupcí, skandály, kauzami. Proto hledejte, čtěte blogy, lidí jež mluví o demokracii, hledejte si vlastní pravdu, nenechejte se zmanipulovat, vnutit si názor, toho již bylo dosti.
_____________________________________________________________________
Zdenka Wagnerová 24.6.2012